Na svých školeních Lean Six Sigma o procesní inovaci již mnoho let mluvím o skrytém zabijáku produktivity, kterým je hledání. A cituji výzkum zmiňovaný firmou stojící za poznámkovou aplikací Evernote:
„Průměrný kancelářský pracovník stráví 1,5 až 2,5 hodin denně hledáním různých informací. Například v mailu, ve svých poznámkách, v papírech, na intranetu a podobně.“
Šílené číslo, že? Ale je to fakt pravda?
Nedávno mi přišel email od čtenáře blogu, který říkal, že odkaz na původní zdroj z Evernote nefunguje.
Vzal jsem to jako příležitost podívat se na to číslo do hloubky a najít původní zdroj tohoto tvrzení, a to za použití umělé inteligence.
No a na konci mě čekalo překvapení.
Opravdu tolik? Dokaž to!
Všechna tvrzení a fakta v mých školeních a podcastech se snažím mít vždy podložené. Pomáhá mi s tím AI. Díky elicit.com jsem si více zvykl chodit na úroveň vědeckých článků a sám si ověřuju, jestli vědci opravdu zjistili to, co se opravdu tvrdí.
Ne vždycky jsem byl ale takto důsledný. Ještě před několika lety jsem příliš času fact-checkingem netrávil. Na školeních jsem zmiňoval různé chytré poučky, co jsem někde zaslechl nebo četl, aniž bych ověřoval kvalitu zdroje. A některé se později ukázaly jako nepravdivé (Viz můj nedávný článek: Chyby a omyly, kterých jsem se dopustil). A tahle informace o 2,5 hodinách hledání denně je možná jedna z nich.
Tohle možná bude průšvih …
Pokračovat ve čtení „Kolik hodin nám denně bere skrytý zabiják produktivity? Aneb jeden můj malý průšvih“