Dnes začnu příběhem o jednom inspirativním člověku, který přemýšlí, pracuje a funguje úplně jinak, než my všichni. Jeho příběh mi pomohl změnit přemýšlení o tom, jak chci věci v životě dělat.

Každý den 5 hodin???

Je mu 35 let a je úspěšný filmař, který natočil několik celovečerních filmů a seriál pro HBO. Několik let také dává videa na Youtube, z nichž některé se staly virálními hity. Před rokem a půl se ale rozhodl všechno změnit. Hodil za hlavu kariéru tradičního filmaře a rozhodl se, že každý den natočí a sestříhá desetiminutové video – vlog. Casey Neistat točí příběhy ze svého života, z New Yorku, o své rodině, práci, cestování a filmařině, prokládané neuvěřitelnými záběry New Yorku z dronu. Videa jsou to naprosto precizní: říká, že každý den mu zabere sestříhání a produkce jednoho dílu kolem pěti hodin. Už to dělá přes 500 dní a ani jeden den nevynechal.

Nebudu dnes psát o fenoménu Youtuberů. (I když pokud vám je kolem třiceti jako mě a chcete trochu pochopit tento svět, Caseyho videa jsou dobrý začátek, občas se mu přezdívá „youtuber pro dospělé.“). Nebudu ani moralizovat, že byste měli dát výpovědi a naplno dělat, co milujete. Vím, že takhle jednoduché to není. Rád si ale pokládám otázku, jaký je ten nejlepší způsob, jak strávit čas, který máme k dispozici, zejména z pohledu pracovního života. Hledám na ní odpovědi spíše analyticky. Příběh Caseyho mě fascinuje, protože je o tolik jiný, než všechny ostatní.

Proč to dělá? Jeho cíl je překvapivý

Casey Neistat hodně během svých videí mluví o tom, jak přemýšlí a proč dělá, to co dělá. Jaký je jeho cíl, aby byl šťastný? Mít milion fanoušků? Pět milionů? Deset? Vydělávat jeden, pět, deset milionů dolarů ročně? Koupit si placatější auto? Ani jedno. Říká, že jeho ultimátní cíl, který ho udělá absolutně šťastným z pracovního hlediska, je, když bude moci stříhat každý den 5 hodin videa, na které lidi budou koukat. A to se mu už každý den splní. Dělal by denní vlog i ve chvíli, kdyby měl průměrný příjem z jiné činnosti a na jeho vlog koukalo jen 100 lidí denně? Říká, že zcela jistě ano.

Má to drobný vedlejší produkt…

Každodení tvorba videa u něj měla dva takové „vedlejší produkty“. Zkuste si schválně porovnat jeho nejstarší videa s těmi nejnovějšími. Casey ani na začátku nebyl špatný filmař, ale je krásně vidět, jak se denní praxí jeho vlogy neuvěřitelně zlepšily. A díky tomu, že je produkuje každý den a čím dál lépe, kouká na něj čím dál více lidí. Začínal na desetitisících, dnes jeho video průměrně shlédnou dva miliony lidí denně. A z toho plyne druhý vedlejší produkt: Je to docela slušný zdroj výdělku 🙂

Co říkají ostatní?

Leo Babauta, můj oblíbený autor o produktivitě a minimalismu už léta říká, ať si lidi v osobním životě nedávají cíle, ale spíše se zaměří na to, co dělají každý den a zlepšují to (např. zde: Acheiving without goals). Psycholog Mihaly popisuje jako zdroj štěstí tzv. flow:

Flow (z angl. „proudění“, „tok“) je duševní stav, při kterém je osoba ponořena do určité činnosti tak, že nic jiného se jí nezdá důležité, okamžik, kdy se její tělo nebo mysl vzepne k hranicím jejích možností ve vědomé snaze dosáhnout něčeho obtížného, co stojí za to.

Petr Ludwig ve své skvělé knize Konec prokrastinace vysvětluje rozdíl mezi joy a flow, kdy radost z dosaženého cíle „joy“ je pouze dočasná, kdežto radost z „flow“ je trvalá.

Když jsem byl studoval na VŠE, někdy kolem roku 2006 nám na přednášce jeden vysoce postavený manažer Googlu řekl:

„Nedávejte si jako cíl mít Porsche. Dejte si jako cíl dělat každý den skvělou práci, která bude mít hodnotu pro lidi. To Porsche vám k tomu časem dají. A pak stejně zjistíte, že mít Porsche není zas tak skvělé.*“

(*Uznávám, že je to nadsazené a mnoho lidem, kteří stráví život fanatstickou prací, to Porsche k tomu nedají)

Když se koukám na příklady inspirativních lidí a čtu jejich knihy, přijde mi, že zdroj štěstí není úspěch, ale ta práce ve flow samotná. Úspěch je vedlejší produkt, takový příjemný bonus. Zatím je to pro mě celé takové nové a hledám cesty, jak toto zjištění uplatnit. Určitě ale o tom zde v budoucnu napíšu – vždyť psaní blogu je jedno z mých flow 🙂

 

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Připojte se k diskuzi

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *