Jedna ze základních pouček Lean managementu je
„Chyba nikdy není v člověku, který ji udělal, ale v systému, který mu nezabránil ji udělat.“:
A tady vtipný příklad, jak to nedělat 🙂
Ďábelská past na baťůžkáře z cizích regionů na nádraží v Hradci Králové: dva vlaky na stejném nástupišti, oba odjíždí ve stejný čas, ale jeden do Turnova a druhý do Trutnova. 🙂 pic.twitter.com/643eBvUs1F
— Tomáš Kremr (@kremrt) September 2, 2021
Doplňuji ještě na základě diskuse na linkedin k tomuto tématu. Než by se reálně Správa železnic pustila do řešení tohoto problému, je potřeba si zodpovědět několik otázek v duchu Lean Six Sigma:
- Dějí se skutečně záměny? Kolik jich je? Je ten problém dostatečně velký na to, aby ho stálo prioritně řešit? Je možné, že že to vůbec problém není.
- Jaké možnosti máme tento problém řešit? Ideální by bylo asi přejmenovat jedno z měst 🙂 Toto řešení samozřejmě není dostupné. I v reálných situacích to tak bývá – často to ideální řešení není možné realizovat. Je potřeba se v tomto případě nezastavit, ale dívat se, jaké další možnosti máme tuto situaci aspoň částečně omezit.
Jeden z diskutujících na Linkedinu navrhnul, že je možné, že právě tato situace, kdy vlaky odjíždí ze stejného nástupiště, je nejlepší, protože možná to o to více lidi trkne do očí a možná to právě záměny snižuje. Všechno by se muselo vyzkoušet, změřit a udělat rozhodnutí na základě dat.
Mimochodem, desetiletí, možná staletí je u nás na dráze zaběhnutý systém, že místo odjezdu vlaků se značí jako např. „Nástupiště 3, kolej 2“ – to je úplně nadbytečná informace. Správa železnic na zastávce Praha Vršovice začala pilotovat systém, kdy nejsou značená ani hlášená nástupiště, ale pouze koleje. To je za mě dobré zjednodušení a drobný krůček k zpřehlednění a zefektivnění procesu v duchu Lean:
Líbilo?
Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden: