Poka Yoke: Jak to nedělat :)

Jedna ze základních pouček Lean managementu je

„Chyba nikdy není v člověku, který ji udělal, ale v systému, který mu nezabránil ji udělat.“:

A tady vtipný příklad, jak to nedělat 🙂

Doplňuji ještě na základě diskuse na linkedin k tomuto tématu. Než by se reálně Správa železnic pustila do řešení tohoto problému, je potřeba si zodpovědět několik otázek v duchu Lean Six Sigma:

  1. Dějí se skutečně záměny? Kolik jich je? Je ten problém dostatečně velký na to, aby ho stálo prioritně řešit? Je možné, že že to vůbec problém není.
  2. Jaké možnosti máme tento problém řešit? Ideální by bylo asi přejmenovat jedno z měst 🙂 Toto řešení samozřejmě není dostupné. I v reálných situacích to tak bývá – často to ideální řešení není možné realizovat. Je potřeba se v tomto případě nezastavit, ale dívat se, jaké další možnosti máme tuto situaci aspoň částečně omezit.

Jeden z diskutujících na Linkedinu navrhnul, že je možné, že právě tato situace, kdy vlaky odjíždí ze stejného nástupiště, je nejlepší, protože možná to o to více lidi trkne do očí a možná to právě záměny snižuje. Všechno by se muselo vyzkoušet, změřit a udělat rozhodnutí na základě dat.

Mimochodem, desetiletí, možná staletí je u nás na dráze zaběhnutý systém, že místo odjezdu vlaků se značí jako např. „Nástupiště 3, kolej 2“ – to je úplně nadbytečná informace. Správa železnic na zastávce Praha Vršovice začala pilotovat systém, kdy nejsou značená ani hlášená nástupiště, ale pouze koleje. To je za mě dobré zjednodušení a drobný krůček k zpřehlednění a zefektivnění procesu v duchu Lean:

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *