Umělá inteligence jako osobní portrétista: Objevte, co o vás ví ChatGPT!

Pokud používáte ChatGPT, zkuste zadat tento prompt:

Hey, based on information you know about me, can you generate a picture representing my life?

Nechte se překvapit výsledkem!

Takhle to dopadlo u mě:

Pokud chcete, podívejte se na můj příspěvek na Linkedin, kde vkládají své obrázky i další lidé z různých oborů. A budu rád, když přispějete i vy!

Co tedy reálně o vás ChatGPT ví a odkud to má?

Takto to funguje v listopadu 2024:

Odkud ví ChatGPT informace o vás?

Obsah aktuálního chatu – čili aktuální prompt a vše, o čem jste se bavili v dané konverzaci. Dříve se stávalo, že ChatGPT zapomínal, co bylo na začátku konverzace, protože měl krátké tzv. „kontextové okno“ – dnešní verze udrží v paměti zhruba 200 stránek textu ve Wordu, takže je mizivá šance, že se vám to stane.

Vlastní pokyny – to je funkce, kde můžete v nastavení definovat, kdo jste a jak chcete, aby ChatGPT odpovídal. Tento text se následně přilepí ke každému promptu.

Paměť – ChatGPT si na vás „vede složku“ – když uzná za vhodné, sám si zapíše nějakou informaci, která by mohla zlepšit budoucí konverzace. Vše, co si o vás zapíše, je transparentní a můžete to kdykoliv zkontrolovat v nastavení a případně smazat. Takto vypadá například část toho, co si pamatuje o mě:

Moje paměť se „zanáší“ příklady ze školeních, proto ji pravidelně čistím. Nyní má asi 30 položek.

Tyto informace pravděpodobně opět na pozadí přilepuje ke každému promptu nebo aspoň ke každé konverzaci.

Teoretické další zdroje:

Internet – protože má přístup na internet, může si o vás něco vyhledat, pokud o vás něco na internetu je. To ale dle mého názoru nedělá sám od sebe, ale jen když ho požádám – např. když chci vytvořit pozvánku na mé školení a chci, aby vytvořil nějaký medailonek o mě, tak si sáhne na můj web

Tréninková data – je možné, že o vás něco četl v tréninkových datech, ale to je extrémně málo pravděpodobné, pokud nejste tedy velmi slavná nebo významná osobnost na světové úrovni.

Co ChatGPT nemůže použít:

Historie konverzací – ChatGPT nemůže použít to, o čem jste se bavili v minulosti. Někteří lidé tvrdí, že to není pravda, nenašel jsem ale žádný věrohodný důkaz tohoto. Ani moje vlastní experimenty tuto konspiraci nepotvrdily.

Je to bezpečné? A je to skutečně tak?

První je třeba zmínit, že faktické informace, které napíšete do ChatGPT, se nedostanou k jiným uživatelům.

Samotný velký jazykový model se neučí na datech, které tam uživatelé dávají, ale řízenou „nalévárnou“ pečlivě předvybraných kvalitních dat cca jednou za rok.

OpenAI může využít vaše data k „vylepšení svých modelů“, ale to ale spíš znamená, že vyhodnocuje, jak si s ním povídáte, kdy si řeknete o upřesnění, případně zadáte stejný požadavek znovu, protože to je známka toho, že jste nedostali takovou odpověď, jakou jste chtěli. Toto vyhodnocování probíhá jak automatizovaně, tak i za pomocí živých hodnotitelů.

Z použití vašich dat pro toto trénování se dá odhlásit, a to i ve free verzi.

Takhle nějak to snad je. Aspoň OpenAI to takto říká ve svých podmínkách. A já jsem se rozhodl jim věřit. Stejně tak jako věřím Googlu se svým emailem, Applu se svými daty a Microsoftu se svými dokumenty a České spořitelně se svými penězi.

Určitě se může stát nějaký průšvih, nebo to dopadne jinak, než jsme mysleli. Facebook nebo Twitter začínali jako beránci a dnes trénují své AI na vašich datech.

Úu, teď jsem na tenkém ledě. Tohle by bylo na delší diskusi. Nebo další článek. Nebo 10 článků. Nebo konferenci či knihu. A stejně bychom se asi nedobrali výsledku.

Jaké máte možnosti

Pokud se bojíte o svá data v ChatGPT, doporučuju zvážit Microsoft Copilot pod pracovním účtem. Je velmi pravděpodobné, že v práci máte již Microsoft 365 a Copilotí chatbot je pro každého uživatele bezplatně.

V čem je to jiné než ChatGPT? Obecně Microsoft je mnohem důvěryhodnější organizace. Svá data mají u nich banky, stát a v podstatě všechny velké korporace. Má proto robustní bezpečnostní systémy a dobré smlouvy, které vám zajišťují, že se o vaše data starají podle zákonů a podle toho, jak slíbili. I Microsoftu musíme věřit, ale obecně je to stále důvěryhodnějši instituce než OpenAI.

Mimochodem, Copilot nemá paměť ani vlastní instrukce jako ChatGPT, co je škoda. Můžete si ale zaplatit příplatkový Copilot pro Microsoft 365, který se umí napojit na váš mail, kalendář, soubory a další firemní systémy. A začíná umět zajímavé věci. Ale o tom zas až jindy.

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *