Kdo sledujete můj blog nebo mě osobně znáte, víte, že rád sleduji práci a myšlení Elona Muska. Je to člověk, který jde za neskromnými cíli jako je urychlit přechod na udržitelnou energii nebo udělat z člověka meziplanetární druh. Takové plány má více lidí, on je zajímavý tím, že se mu je ze zajímavé části daří plnit. Koukal jsem na jeho poslední rozhovor na TEDu  a zaměřil jsem se ma to, jak mluví o své práci. Pokusil jsem se z toho „vydestilovat“ pár principů a pak zkusit stejným způsobem popsat to, co a proč dělám já.

Jak mluví Elon musk: 4 principy

1. Produkty jsou jen prostředkem k vyššímu cíli

Elon Musk popisuje důvod existence produktů jeho firem úplně jinak než ostatní. Tesla vyrábí auta proto, aby pomohla lidstvu přejít na obnovitelné zdroje. SpaceX dělá komerční lety do vesmíru proto, aby si vydělal na vývoj levné rakety, která umožní lidem kolonizovat Mars. Zákazníci tak vlastně nejsou zákazníci, ale staví je do role jakýchsi spolupracovníků na vyšším cíli. Někdo může namítnout, že se jedná o obchodní trik. Fair point. Možná ano, možná ne.

2. Má cíle, které pochopí i osmileté dítě.

Nemluví o nějaké vágní představě lepšího světa, ale jeho cíle jsou jasně splnitelné a dokáže je pochopit i malé dítě snad kdekoli na planetě: Spotřeba energie z obnovitelných zdrojů. Počet planet, které obývá lidstvo. Rychlost propojení lidského mozku s počítačem. Je to jasně měřitelné a do velké míry představitelné pro všechny.

3. Jeho cíle jsou opravdu, ale opravdu vysoké

Často zmiňovaný cíl Elona Muska je zachování lidského druhu. Nedokážu si úplně představit cíl vyšší. Jak toho dosáhnout? Zachránit tuto planetu čistými zdroji, ale raději ještě kolonizovat další.

Lze ale namítnout že to to, že fyzicky nezničíme planetu a nebudeme mít žádnou náhradní, není postačující podmínka přežití druhu. Ještě se také musíme vydržet nepozabíjet. Otázka je také kvalita života a lidské štěstí. Na tom ale dělají jiní. Elon Musk je technicky založený člověk. A tak prostě dělá co umí.

4.  Mluví o limitech a jak je odstranit

Limitující faktor letů do vesmíru je cena. Hledejme cesty, jak ji odstranit. Limitující faktor elektrických aut je kapacita a cena článků. Zdvojnásobme světovou nabídku baterií, ať jdou ceny dolů. Nejhorší ve městech jsou dopravní zácpy, zlevněme tedy budování tunelů na dvacetinu, ať jich můžeme udělat pod městy klidně deset pater.  Je to jednoduchý recept, jak technologicky disruptovat odvětví: 1. Najdi limitující faktor 2. Najdi způsob, jak ho aspoň 10x snížit. 3. Vrať se na krok 1.

Elon Musk vysvětluje lidem primárně, proč věci dělá. Až potom jak to dělá a co dělá. Zkrátka začíná odpovědí na otázku proč. To, že je to dobrý nápad takto začít, vysvětluje ve svém slavném TED talku a knize autor Simon Sinek. Jestli jste video ještě neviděli, určitě mrkněte.

Kdyby Elon Musk byl na mém místě, co by asi říkal?

Otázka v nadpisu této části je myšlenkový experiment. Snažím se přemýšlet o své práci. Jak je nalinkovaná na budoucnost lidstva? Jak přispívá k lepšímu světu? To je možná ta jednodušší část.

Další otázka je, co je limitující faktor mého oboru. Učím lidi pracovat chytřeji s digitálními produkty a s metodami inovace. Co je limitující faktor mé práce? Jak jde se stejnými zdroji dosáhnout desetinásobných, nebo stonásobných výsledků? Jak se to dá dělat bezprecedentně jinak? Jaká je superfuturistická vize toho, co dělám? Jaký by měl obrovský posun v mém oboru dopad na lidstvo?

Přemýšlím, píšu si a věci mě napadají a je to zajímavé. Jako jiné myšlenkové experimenty, pomáhá mi tento dívat se na svou práci jinýma očima. A možná mě to jednou pomůže posunout a skutečně vyrazit za „nemožným“ cílem.

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *