Je vůbec dnes mimo tradiční velké firmy a státní organizace normální používat automatický odpovídač na maily v nepřítomnosti během dovolené? Po 4 letech mezi startupy a freelancery se musím přiznat, že mě občasné příchozí „out of office“ zaskočí. Musím se ale také přiznat, že ho minimálně 2x ročně sám nastavím. Jsou lidé, kteří to komentují, že to oni jsou pro své podnikání tak důležití, že si to nemohou dovolit. Já jsem rád, že si to občas dovolit můžu. Abych to uvedl na pravou míru, vždy uvádím své číslo a otevřeně vyzývám pisatele, že jestli to nepočká do stanoveného data, ať mi klidně zavolá, že to rád vyřídím. Lidé jsou naštěstí rozumní a nevolají.

Den návratu z dovolené: Náraz do zdi?

Proč to píšu: E-mailový celibát sice přináší skvělý mentální odpočinek, ale zároveň vytváří riziko šoku, když email znovu otevřete. Kolik mailů bude? Co v nich bude? Zmeškal jsem něco? Před pár lety se mi jednou stalo, že jsem po dovolené v mailu našel několik nepříjemných průšvihů, které mi hned po návratu solidně zkazily náladu a během minut vyluxovaly nadšení a energii z dvou týdnů volna. Od té doby se do mailu po dovolené vždy trochu bojím podívat. Průšvihy tam sice už nebývají, ale zato spoustu operativy a řešení, které vás rychle uvrhne zpět do „daily businessu“

Jak získat den zdarma

Jaké by to ale bylo mezi dovolenou a následující pracovní den vtěsnat ještě jeden den „zdarma“? Den, kdy pracujete, ale ještě o tom nikomu neřeknete? Kdy ještě neotevřete email? V různé podobě jsem to párkrát v posledních letech zkoušel a nyní jsem přesvědčen, že je to absolutně skvělá věc. Je to totiž jeden z mála dní v roce, kdy máte úplně čistý stůl, čistou hlavu, spoustu energie. Pokud jste jako já, tak máte po dovolené také chuť do práce.

Zkuste to letos. Ne každý se může „zapřít“ na celý den, těžko se schováte před kolegy v openspacu. Ale snažte se co nejvíce lidí, se kterými komunikujete přesvědčit, že se vracíte až o den později. My freelanceři máme toto jednodušší, protože neřešíme dny dovolené a pracovní doby, ale věřím, že i zaměstnanec si dokáže urvat relativně klidný den pro sebe.

Co s ním?

A jak ho strávit? Nasnadě by bylo v klidu si všechno utřídit, připravit, uklidit stůl. Tak jsem to také několikrát dělal. Zjistil jsem, že je ale lepší dělat nerušeně na věcech s tou nejvyšší prioritou, aspoň několik hodin. Jsou to věci, které vás nejvíce posunou k těm nejvyšším pracovním cílům a na které je vždycky tak málo času. A jaké to jsou? Poznáte je podle toho, že je po vás nikdo nevyžaduje a když je neuděláte, nevyhodí vás. Je těžké je najít, ještě těžší si pro ně vyhradit čas, ale kdo to dokáže…ten jede.

Přeju vám všem krásnou dovolenou a hlavně krásný první „den zdarma“ po dovolené.  Ať ho strávíte skvěle!

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Připojte se k diskuzi

1 komentář

  1. Naprosto souhlasím, už to takhle rok praktikuji, jen s tím rozdílem, že den zdarma obvykle připadá na neděli 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *