Nedávno jsem vyhrabal jeden ze svých prvních článků, které jsem kdy publikoval na internetu. Bylo mi v té době 14, Internet se tehdy ještě psal s velkým I a lidé se chodili k nám domů koukat na poslední výkřik techniky – bručící a bzučící modem s rychlostí 33 Kb/s. Nadšení z technologií mi nikdy nechybělo, tak jsem pro internetový časopis Zavináč, který stále najdete zde online, napsal jak vidím budoucnost za 20 let. A ta budoucnost je právě dnes. Článek najdete níže.

Červený text jsou mé komentáře ze současnosti – 2020.

e-Domácnost budoucnosti

Všechno se propojí

V poslední době se začalo docela často hovořit o různých ledničkách či jiných domácích spotřebičích, které jsou „inteligentnější“ než jejich starší druzi a také často ke své práci používají Internet či jiné počítačové vymoženosti. V tomto článku jsem se pokusil zamyslet, jak bude vypadat e-domácnost za 10 – 20 let.
Tak především základ celé funkčnosti všech přístrojů v domě bude zajišťovat lokální síť, stejná, do jaké jsou dnes především ve firmách či jiných institucích spojovány počítače za účelem sdílení dat a přístrojů.

Oops, zapomněl jsem na Wifi, ale i drátové připojení počítačů bylo tehdy hi-tech 🙂

Myslím si ale, že v síti časem nebudou pouze počítače, ale všechny spotřebiče v domácnosti, takže mikrovlnka, pračka, žehlička či televize budou mít kromě mikroprocesoru také síťovou kartu.

Slova jako mikroprocesor nebo síťová karta nepoužíváme, přesto že už je má v domě ledacos. Ale chytrou žehličku jsem teda ještě neviděl 🙂

K síti bude samozřejmě také napojeno i vaše auto, a to bezdrátovým spojením kamkoli pojedete. Centrem takovéto sítě bude domácí server – klasický server, známý z počítačových sítí a z Internetu. Tento server bude zajišťovat veškerou komunikaci, která bude v e-domácnosti probíhat.

Tenhle „server“ dnes nosíme v kapse.

Tento server bude samozřejmě napojen na Internet. Myslím si, že se v budoucnu stanou standardem pevné linky, jejíchž rychlost si netroufám odhadovat

„Pevná linka“ tehdy znamenalo internetové připojení, které stále běželo a nemuselo se vytáčet po telefonu. Rychlos 2 mb/s stály neskutečných 2 000 Kč měsíčně a byl to sen každého nerda. Telefonní pevné lince se prostě říkalo telefon, protože mobily moc ještě nebyly.

Dnes máme běžně 300 mb/s doma a 100 mb/s v kapse kdekoli na světě, čili 10 000x více, než tehdy.

Kromě spotřebičů budou na síť napojeny samozřejmě počítače, kterých bude v domácnosti minimálně stejný počet, jako jejich členů. Počítač bude samosebou ke své práci potřebovat za pár let každý, v četně dětí.

Na co bude dobrá domácí síť

Ze svého počítače budete mít možnost kontrolovat veškerou práci přístrojů v domě – můžete si snadno zjistit, kolik lamp v domě svítí a pokud senzor neukáže, že v místnosti někdo je, tak můžete světla zhasnout. Můžete zjistit, jaká je teplota venku, v jednotlivých místnostech, v troubě, ve vaně, v akváriu, uvnitř vašeho počítače a kdekoli jinde, kam si dáte elektronický teploměr napojený na „pavučinu“ e-domácnosti.

Tohle všechno už doma můžete mít, jen ještě nikdo pořádně nevymyslel, k čemu to bude dobré nad rámec pobavení návštěv a hraní si po večerech.

Pokud si myslíte, že vaše auto nemá dostatečně dobré jízdní vlastnosti či optimální spotřebu paliva, stáhněte si novou verzi operačního systému auta.

Není zač, Elone.

 Nebo si můžete stáhnout nový software do vaší koupelny, který vám bude měřit průměrnou spotřebu vody a bude kontrolovat a optimalizovat její využití. Rozhodně nebude podle mě nemožné pustit si na toaletě vaše oblíbené MP3 soubory uložené ve vašem počítači či autorádiu nebo klidně zkontrolovat stav paliva v nádrži jednoho z vašich vozů. Je libo se podívat na televizi z vašeho mobilního telefonu? S displejem není problém, když pracuje v 32-bitové grafice a má rozlišení 1600 : 1200 pixelů… a s televizním signálem také ne, protože televize je šířená výhradně po Internetu, na který je váš mobilní telefon, nebo spíše mobilní Internetový browser napojen.

Proč ale to všechno propojení a univerzálnost? Myslím že se takovýto vývoj dá očekávat, protože prvním a obrovským lidským krokem k celosvětovému univerzálnímu propojení došlo vznikem Internetu.

Možná se vše propojilo trochu víc, než jsme čekali a než bychom chtěli.

Internet se ale stále rozšiřuje a bude pohlcovat do sebe vše, co mu přijde v cestě a prvním krokem bude e-domácnost. Vaše domácnost bude dokonale spolupracovat, princip Internetu bude vlastně přenesen i k vám domů. Stejně tak, jako dnes můžete zjistit jakoukoli Informaci ze světa, budete moci ovládat celou svou domácnost. I třeba když budete na dovolené, kde vám k připojení na vaší domácí síť bude stačit mobil.

I přes tuhle všechnu elektrotechnizaci lidstva si myslím, že styl života se zas tak výrazně nezmění, lidé budou chodit ráno do práce, 99% z nich bude pracovat duševně, fyzickou práci zastane za pomoci strojů pouze 1% lidí.

Tak do práce chodíme, ale s tou automatizací práce jsem lidstvo dost přecenil.

Lidé budou většinou věcí nakupovat stále v kamenných obchodech, budou chodit do kamenných restaurací, škol i kostelů a své přátelé nebudou navštěvovat pouze virtuálně.
Tak, právě jsem dokončil mojí vizi do budoucnosti, uvidíme, do jaké míry jsem se trefil. Už mi je ale zima, jdu zkontrolovat, jestli se do vytápěcího systému nedostal virus. Ještě pošlu mail mikrovlnce, ať mi ohřeje pizzu. Příští týden mám přijímačky, tak doufám, že mi nějaký hacker nepřeřídí budík, abych zaspal:-))))

Nepřeřídil 🙂 Díky za pozornost a doufám, že vás to pobavilo.

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Připojte se k diskuzi

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *