Z jedné nové funkce Facebook Messengeru je mi fyzicky špatně. A to při pomyšlení, jak se tam asi dostala a co bude dál. Nedávno totiž největší sociální síť ve svém Messengeru představila drobnost, na které se dá hezky ukázat, jak nás mají v hrsti.
Nepřeruš řadu. Nepřestávej!
Funkce, o které mluvím, jsou tzv. „Streaks.“ Pokud si s někým píšete zprávy více dní za sebou, vidíte v messengeru u daného člověka počet dní v řadě, kdy jste si oba navzájem napsali:
Položil jsem si otázku, jak tohle udělá můj život lepší. Na nic jsem nepřišel.
Možná ale jánejsem ten, kterému to má zlepšit život.
Psychologové již v minulosti dokázali, že snaha „nepřerušit řetěz“ nutí lidi stále v dané činnosti pokračovat, ať má nebo nemá smysl (viz jev v lidském chování zvaný anglicky escalation of commitment). Výrazný úspěch s tímto konceptem slavil nedávno Snapchat se svými Snapstreaks. Ukázalo to, že tato věc u teenagerů vytváří silnou závislost a silné emoční zhroucení, když o něj přijdete.
losing a snapchat streak with someone hurts as much as a break up lol
— DmC (@danmarieeee) March 20, 2017
Teenageři během dovolených bez internetu dávají své přihlašovací údaje svým kamarádům, kteří za ně posílají prázdné zprávy jejich kontaktům, aby se nepřerušil řetěz a nespadli na nulu. Není to šílené?
Charles Duhigg ve své knize Síla zvyku popisuje, že pokud se vám marketingem podaří vytvořit u uživatelů návyk, máte vyhráno.
Mistr v tom se v tom stal třeba Pablo Escobar. Nebo dealeři na Václaváku.
Simon Sinek ve svém fantastickém virálním videu o dnešních milenials upozorňuje na to, že velké sociální sítě najímají stovky lidí mimo jiné z Las Vegaských kasín, aby jim pomohli použít všechny možné psychologické triky, jak na stránce zůstat déle. Protože pokud si vybudujeme návyk vracet se a zdržíme se co nejdéle, přineseme do kapes firmy s velkým F co nejvíce peněz.
Zakladatel The Pirate Bay zase řekl, že Mark Zuckerberg je „diktátor“ Facebookového „národa.“
Já říkám, že fetujeme Facebook. A nejen teenageři, ale my všichni.
Můžou si s námi dělat co chtějí
Se závislými si můžete dělat co chcete, protože oni vždycky zase přijdou:
- Můžete se jim smát do obličeje: Třeba přidat funkci, která nejde vypnout a která je zcela nepokrytě trik na vaši mysl, jak zůstat na stránce déle proti vaší vůli. Třeba jako zmiňovaná funkce Streaks.
- Můžete rozhodnout, které věci uživatelé uvidí a neuvidí. Můžete také rozhodnout které lidi si budou uživatelé pamatovat a na které zapomenou. A můžete uživatelům ukazovat hodně alarmující, znepokující, negativní a pohoršující články, Protože takové příspěvky lidé nejvíce sdílí a komentují. A díky tomu tráví na síti více času.
- Můžete jim říkat co chcete, máte přece 2,2 miliard lidí na drátě, kteří se vrací pro další dávku dopaminu. Jasně, nesmí to být tak okaté. Co třeba začít zprávou všem uživatelům jak je skvělé, že přichází jaro, nebo jim popřát pěkné svátky? Ať si zvyknou, že k nim promlouvá Mark Zuckerberg.
- A možná další zajímavé věci, zatím nad míru naší představivosti.
Máme tu problém
Je to etický problém. Sociální sítě s námi manipulují a vytváří závislosti. Je to prý nové kouření. Věřím, že to na začátku nemysleli zle. Konkurenční tlak, logická tržní snaha prodat co nejvíce reklamy a velmi slabá regulace vedou ale k chování popsanému výše. Osobně mě to trápí, protože sám jsem uživatel sociálních sítí a závislost na sobě pociťuju. (Vyzkoušel jsem už i pár experimentů jak to omezit nebo přestat, ale o tom příště.) Vím, že bude hůř. Někteří říkají, že na to Facebook dojede. Já říkám, že na to můžeme dojet my.
Myslím, že nás čeká široká diskuze na toto téma, zejména v souvislosti s dětmi. Chráníme je před různými závislostmi. Nebylo by fajn je chránit i před těmi novými? Jak to ale uděláme? Kdo zreguluje sociální sítě? Těžko je někdo zakáže. Zaniknou pod tlakem uživatelů na neetické chování?
Někteří už se ozývají
Již jsou slyšet hlasy lidí upozorňující na tento problém. Líbí se mi třeba to, co říká Tristan Harris. Tento designer a ex-Googler se nyní snaží apelovat na designery, aby nenavrhovali aplikace návykové jak herní automaty (pokud nevíte o čem mluvím, mrkněte na BoredPanda.com a zkuste, jestli vydržíte přečíst si jen jeden článek a pak web zavřít. Nebo si zahrajte Candy Crush jen na 2 minutky).
Tady je jeho skvělý TED talk na stejné téma, jako je tento článek:
To bylo téma!
Občas mám chuť napsat krátký článek s nějakou jednoduchou myšlenkou. Téma, které jsem dnes otevřel, by spíše vyšlo na knihu. Hodně věcí jsem zjednodušil. Toto se samozřejmě netýká jen Facebooku, ale všech sociálních sítí a nejen jich. Berte tedy tento článek jako nahozené téma do diskuse. Jak to vidíte vy? Jaká je budoucnost našich životů a myslí? Cesta bude možná trnitá, ale já věřím, že budoucnost bude dobrá.
Líbilo?
Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden: