Big data, to je jako teenagerský sex:
– Každý o tom mluví.
– Nikdo pořádně neví, jak se to dělá.
– Každý si myslí, že to všichni dělají,
– takže každý tvrdí, že to dělá taky.
Tento citát řekl údajně americký autor Dan Ariely. To bylo před třemi lety, kdy big data byly jenom takové zaklínadlo, o kterém nikdo nic nevěděl.
Nový sex v patnácti
Novým „sexem v patnácti“ pro korporace začíná být ale „startupové myšlení.“ Startupy dnes odčerpávají z pracovního trhu chytré mozky, kterých kvůli současné dobré ekonomické situaci moc volných nezbývá. Navíc startupy převrací na ruby jeden trh za druhým. Tradiční firmy, které se tomuto nepřizpůsobí, by mohly už za 5-10 let skončit v propadlišti dějin. Proto firmy cítí potřebu, že je třeba něco s tím dělat, začít přemýšlet jinak.
Samsung před časem oznámil, že chce, aby celá obrovský firma fungovala jako startup. Mnoho dalších velkých firem vyhlásilo globální programy nového způsobu práce, chytré kanceláře a podobné. Co to ale znamená myslet jako startup? Zažil jsem tradiční firmy jako své zaměstnavatele i klienty, nyní několik let pracuji se startupy. Rád bych v tomto článku shrnul svůj pohled. Rozhodně věci nejsou černobílé, nestojí proti sobě byrokratické a zkostnatělé korporace a svěží rychlé a inovativní startupy. Vše se dnes prolíná. Tento nový typ myšlení začíná nad zkostnatělostí převládat a o trochu více ho zatím najdete ve světě startupů. Budu mu proto říkat „startupový mindset“. A ten jsem zde shrnul do osmi principů:
1. Zítra znamená nikdy
Toto je můj oblíbený citát Tima Ferrise. První krok se dělá hned teď. Ne zítra, ani za týden. A to je strašně důležité. Pak je společnost schopná inovovat produkty v řádu týdnů, ne měsíců a roků.
2. Je třeba mít mindset tvůrce
Lidé v tradičních často mívají mindset oběti: „Všechno je tu pomalé, složité a na prd a nic s tím nemůžu dělat, nejde to.“ Mindset tvůrce je jiný: „Co udělám pro to, aby se to změnilo?“. Tvůrci nečekají a hlavně neříkají, že něco nejde.
3. Výsledky jsou král
Když v korporaci nemáte výsledky, je třeba hodně a často mluvit o potenciálních projektech, které jsou těsně před dokončením a o klientech, které máte téměř podepsané. Potenciál a to co bude, nikoho ve světě startupů moc nezajímá. Výsledky jsou král.
4. Žádat o odpuštění, ne o svolení
Každé podnikání je trochu punk. Když vznikají startupy, často je víc pravidel porušeno, než dodrženo. Podívejte se třeba na Uber. V tradičních firmách bývá tolik pravidel, že jejich plné dodržení v zásadě znemožní dosahovat výsledků. Bez trochu boření a punku se to neobejde.
5. Dělat jen to, za co zákazník platí, vše ostatní eliminovat
Tenhle princip je mnohem starší, pochází již z Lean production, štíhlé výroby z Toyoty. Později byl převzat do metody Lean Startup Erica Riese. Lean je skvělý myšlenkový nástroj, protože už Antoin-de Saint Exupéry říkal: „Dokonalost je dosažena ne když již není co přidat, ale když již není co odebrat.“ Startupy opravdu nemají ten luxus dělat něco navíc. A to je dle mého dobrý způsob myšlení.
6. Malý posun každý den je obrovský skok v delším období
Už jsem tu kdysi psal tuto rovnici:
pokud nějaký celek každý den zvětšíte o jedno procento, na konci roku jste na 37,8 násobku původní velikosti. Takovou sílu mají malé, ale pravidelné změny k lepšímu. A víte o kolik rostl Instagram v době nejvyššího boomu? O „pouhé“ 1% denně.
7. Ptát se a challengovat ty kolem vás i nad námi
Ne v každé společnosti kultura dovolí, aby byl manažer challengován zaměstnancem. Převládá myšlení typu „Já raději nic neříkám, ještě se to obrátí proti mě“ nebo „Ať si to udělají jak chtějí, já jen budu dělat svou práci.“. Naopak, v některých firmách a startupech je to jinak. Lidé se nebojí předstoupit klidně před investory a říct jim, že si myslí, že mnohem lepší by bylo dělat nějakou věc úplně jinak. A to je myslím super.
8. Vědět, proč ráno vstávat
To nejdůležitější nakonec. Ti lidé, kteří jsou ve startupech, mnohem častěji vědí, proč ráno vstávají. Chtějí něco změnit. Nechtějí jen peníze a uznání. A takové myšlení je potřeba v každém týmu. Věřím, že i tradiční firmy se časem více naučí takové to lidi nabírat a osobní poslání v nich udržet a dále budovat.
Proč ráno vstávám já
Tohle je můj seznam. Určitě není kompletní. A jak jsem říkal, rozhodně to není černobíle. Určitě existuje spoustu tradičních firem, které takhle už přemýšlí. A hodně startupů má určitě zkostnatělou firemní kulturu a tradiční mindset. Ať je firma malá nebo velká, tradiční hráč nebo vyzývatel, musí začít přemýšlet jinak. A proto ráno vstávám já. Pomáhám firmám pracovat chytřeji a budovat startupový mindset. (Třeba skrz nové školení Digitálních nástrojů, teré jsem začal dělat ve spolupráci s agenturou Stario).
Jaký je váš názor? Co u vás ve firmě funguje dobře, co naopak potřebuje změnit? A jak vy vnímáte startupové přemýšlení? Napište mi dolu do komentářů. Díky a těším se zde opět za týden v úterý.
Líbilo?
Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:
To by slo
co by šlo, Adame? 🙂
Jirku I used that joke (which I heard from you) three time in the last week as well as my last article about I4.0
the good think about the „teenage sex“ bon mot is that you can use it to any upcoming technology or paradigm