Tak jsem zase zkoušel, kdy bude AI konečně schopna nejen mluvit, ale dělat za vás nás věci:

Test 1: Objednání na stříhání

Zadání znělo jednoduše:

Objednej mě na stříhání do salonu „La Barberia Italiana“ v Praze v Nuslích na 7.4 mezi 9:00 a 15:00 nebo 10.4 mezi 13:00 a 15:00 nebo pokud nebude nic jiného tak kdykoli 4.4. Chci, aby mě stříhal Giuseppe.

A jak to dopadlo? Naprosto na jedničku. Jenom se mě nakonec zeptal na jméno a telefon do formuláře:

Trochu děsivé. Hned první test a takhle dobré.

Je teda že sám bych to zvládl rychleji. Zatím.

Pojďme na další test:

Test 2: Vyhledávání v katastru

Poslal jsem ChatGPT Operator vyhledat údaje v katastru nemovitostí:

Toto jsem mu zadal:

„Zjisti mi na katastru nemovitostí, kdo je vlastníkem domu na adrese Horní 1, Praha 4, Nusle“

👉 A jak to dopadlo? Dal to. S odřenýma ušima:

  • Trochu bojoval s formulářem katastru. Ale i tak impresivní, vzhledem k tomu že zcela jistě na tomto webu netrénoval. Web katastru je poměrně složitý na pochopení i pro člověka.
  • Zasekl se na tom, že neznal rozdíl mezi číslem domovním a číslem orientačním a zadával č.1 jako domovní. Jako tohle nemohl bez znalostí českých reálií vědět ani odhadnout. Tam se zastavil a řekl si o radu, kterou jsem mu dal.
  • Druhý zásek byl na Captcha, kde odmítl opsat sérii písmen a číslic s cílem ověření, že není robot, a požádal mě, ať to udělám já. To byl taky jeden z důvodů, proč jsem tento scénáře testoval, čekal jsem, jak zareaguje. Zcela jistě by Operátor opsat captchu uměl, ale evidentně má nakázáno to nedělat, asi si nechtějí naštvat majitele webů, kteří takto bojují proti strojnímu vytěžování. (Toto téma ponechme stranou.)

Co říci na závěr?

Operátor je v této podobě nepoužitelný. Dělá příliš mnoho chyb. A je neskutečně pomalý. Toto zadání mu trvalo skoro 7 minut.

Je to přesně to, co říkají že je „research preview“ – slouží to přesně pro to, aby lidé mohli dělat tyto testy, zkoumat co to dovede, nedovede, přemýšlet o smysluplném využití.

Důležitý je také druhý pohled – pokud máte zákaznický web, customer service platformu, je potřeba začít přemýšlet o tom, jak to bude vypadat, až na váš web začnou zákazníci za sebe posílat agenty. Viz třeba Jiří Nový z ČPP, kde to již testují.

Pořád si nejsem jistý, jestli vůbec někdy v blízké budoucnosti budou agenti použitelní a vůbec netuším, na co případně budou. Ale netrápím se tím, taková je doba. Predikovat cokoli je hrozně těžké. Důležité je se rychle přizpůsobit. #adaptabilita

P.S. Zatím jsou nepoužitelní, ale může to přijít rychle. GPT2 toho taky moc neuměl, ale cesta k GPT3 už nebyla tak dlouhá.

Líbilo? Odebírejte můj newsletter 👇

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *