Tohle je otázka, kterou se mě duševně pracující lidé ptají snad každý den.
Tohle jim odpovídám:
Ano, „lokálně“ zblbneme:
– Některé dovednosti průměrný člověk nebude umět tak jako dříve. Zůstanou v propadlišti dějin po boku čtení papírových jízdních řádů, ruční dělení trojciferných čísel, jízdy podle autoatlasu, čitelného psaní rukou, opravy vlastního auta, pěstování vlastní potravy nebo lovu a sběru.
ALE:
1) Více mentálně těžší práce:
AI nám v kancelářích určitě sebere část práce, ale spíš tu jednodušší, „klikačku“. Co se stane, když vám ubude práce? Přidají vám novou. A jaká ta nová práce bude? Určitě ne snadná.
2) Budeme řešit těžší věci:
Jakmile jsme se naučili počítat, přešli jsme na kalkulačku. Je to nástroj jak přeskočit základní, rutinní problémy a dostat se k těm zajímavějším, těžším. Generativní AI funguje dost podobně.
3) Více učení:
Kde jsou ty časy, kdy jste se v práci naučili pracovat s MS Office a na 10 let jste byli v klidu? Vzhledem k tempu rozvoje AI se budeme muset věnovat rozvojem digitálních a dalších dovedností násobně více než doposud.
Takže určitě nám přibyde kognitivně náročná práce. A pokud nám nějaký čas přeci jenom zbyde, budeme ho muset věnovat učením se nových věcí.
Ne, nezdá se mi, že bychom v nejbližší době měli zakrnět.
Co myslíte vy?
Líbilo?
Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden: