Za poslední roky jsem zažil časy, kdy jsem špatně spal, budil se přemýšlením o pracovních problémech a ještě hůř vstával. Pak se to ale zlomilo díky nečekané věci.

Kromě období špatného spaní jsem zažívali o období, kdy jsem spal jako zabitý a vstával plný energie. Když člověk špatně spí, těžko bude druhý den produktivní jako Elon Musk. A nevyspalost se řetězí. Večer se bojíte, že bude další den opět plný zoufalství, tak zase prokrastinujete u počítače a nechce se vám spát, mimo jiné jako důsledek koňské dávky kofeinu.

Nejprve jsem začal různě řešit vstávání. Zkoušel jsem vstávat pozdě, brzo, ráno číst, nečíst, běhat, neběhat, jíst, nejíst, ale bez výsledku. Pak jsem pochopil, že klíčem ke vstávání je usínání. toto jsou tedy věci, které mám na nočním stolku.

Bez mobilu

Začnu jako první věcí, kterou tam nemám. Je to mobil. Jako asi každý jsem měl rád každovečerní „opalování“ pod září malé obrazovky a instagramové sessions se často protáhly i na hodinu. Ta informační stimulace a modré světlo moc spánku nepomáhá. Naučil jsem se tedy nechávat mobil nabíjet u pracovního stolu a ne v ložnici. Tam jsem si vyhlásil „LCD free“ zónu. Zprvu to byl nezvyk a svrběly mě prsty, ale velmi rychle jsem si zvykl a je to naprosto skvělé. A i když to občas, zejména o víkendu, porušuji, nemůžu si to vynachválit.

Budík

No jo, někdo namítnete, ale když já mám na mobilu budík! Není nic jednoduššího, než si pořídit budík, třeba tento z Ikey za 49 Kč, funguje bezvadně a nevypadá zle.

Navíc se snažím budík nepoužívat. Pokud dobře spím a nevstávám druhý den ráno na vlak nebo na brzkou schůzku, ani ho nenařizuju. Budím se přesně v ten samý čas. Eva sice vstává o hodinu dříve, než já, ale tím se díky několikaletému návyku a tvrdému spánku nenechám rozhodit.

Knížka / Kindle

Jak možná z blogu víte, rád čtu knížky, a to jak fikci, tak různé o businessu. Je říjen čtu letos 23. knížku. Není to zas tak velké umění, přečíst toho hodně. Přečíst průměrnou knihu trvá cca 9 hodin. Pokud čtete každý den půlhodiny před spaním, to je 182 hodin = 20 knížek. A když přihodíte nějakou na dovolené, v letadle, ve vlaku, dá se toho přečíst fakt dost. A je to příjemný rituál, pokud to děláte ve dvou. Je to mimo jiných možností v posteli super zvyk, který utužuje vztah.

Zápisník

Spoustu lidí už zjistilo, že když nekouká do mobilu, začínají je napadat myšlenky. (Jestli vás to zajímá mrkněte na super TED talk na toto téma.) A to klidně i v posteli. Takže jsem si zvykl mít u ní papír a tužku a vše možné zachytit.

Ne vždycky to vypadá na mém nočním stolku takto uspořádaně, občas se tam začnou knihy hromadit přes sebe, ale princip zůstává. Naučil jsem se, že produktivní den začíná už večer. Čtení místo mobilu udělalo lepší mé usínání, vstávání i celý následující den.

Co máte na nočním stolku vy?

 

 

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Připojte se k diskuzi

5 komentářů

  1. Skvělý návod, tužka a papír, telefon na druhém stolu. Také mi to zlepšilo život! 🙂
    PS: 9 hod na knížku? Odpovídá to zhruba knížce na 240 stránek, pokud se nepletu?

    1. Díky moc! JJ, 9 hodn tak nějak odpovídá, i když přesně to nepočítám, vycházím hlavně z délky audioknih. Je pravda, že mnohá beletrie je delší. Prostě to záleží. Ale hlavní myšlenka, že to je méně, než by člověk čekal, zůstává 🙂

  2. Ahoj Jirko, další prima článek, se kterým souhlasím.

    Já mám na nočním stolku knížku, fotku v rámečku a ovladač na rádio – večer si totiž často zapnu rádio nebo CD s funkcí sleep na 30-60 minut na usínání. Vedle mám lampičku se žlutým světlem a klasický budík z IKEA. Mobil si dávám rovněž do jiné místnosti a funguje mi to dobře. Snažím se totiž dodržovat pravidlo, že vypínám počítač a mobil hodinu před tím, než jdu do postele. Večer si na těchto zařízeních navíc tlumím kontrast.

    1. Martine, díky moc za komentář! Jsem rád, že se tim taky zabýváš a super, že jsme došli k podobným závěrům!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *