Minulý týden mě pobavila konverzace, kterou jsem zaslechnul u účastníků mého školení designerského myšlení:

„Nedávno se mě má pětiletá dcera zeptala, jestli byla už televize, když jsem byl malý,“ říká jeden z účastníků.

„To nic není. Můj syn se mě ptal, jestli tehdy existovala auta.“ trumfnul ho druhý.

Načež se otočil třetí kolega a říká: „Ehm, no…naše dcera se zeptala své babičky: ‚Babi, když jsi byla malá, žili ještě dinosauři?‘“

Vnímání času a „thinking big“

Když jsme byli děti, vnímali jsme loňský rok jako prehistorickou minulost a rok příští jako něco světelné roky vzdáleného. Jako dospělí vnímáme čas jako čím dál rychlejší a uvědomujeme si, že náš životní „slot“ z pohledu historie lidstva není tak dlouhý.

I tak má lidstvo jako celek  neuvěřitelnou schopnost myslet dlouhodobě, nad rámec života jednotlivců. Stále mě fascinuje, že spousta z nás, vědoma si vlastní smrtelnosti, pracuje na projektech, které násobně přesáhnou jejich život.

„Na čem děláte, co si lidé budou pamatovat za 200 let?“

ptá se podnikatel Bryan Johnson kandidátů na investici ze svého fondu The OS Fond. Ten je zaměřený na podporu dlouhodobých projektů.

Další vizionář Peter Diamandis říká:

„Nejlepší způsob jak se stát miliardářem je pomoci miliardě lidí.“

Také nabádá začínající podnikatele, aby hledali nová řešení, která jsou 100x lepší, než současná, ne o 10 procent lepší. Není to 1000x těžší, říká, a navíc budete mít méně konkurence.

Tim Urban se na svém blogu Wait but Why v trochu odlehčenějším tónu zamýšlí, koho z dnešní doby si budou lidé pamatovat v roce 4015.

Velké myšlenky a malé problémy

Přiznám se, že sám nejsem takovýto big thinker. Živím se tím, že pomáhám lidem pracovat chytřeji. Dělám život lepší desítkám, možná stovkám lidem. Žádný Mars, žádná umělá inteligence. Ale zato naprosto věřím, že to, co dělám, dává smysl, a že svůj „slot“ trávím dobře.

Tyto „velké myšlenky“ si ale rád připomínám v kontrastu s problémy, který člověk řeší. Rozbité auto. Blbne internet. Nepříjemné e-maily. Které z těchto problémů budou vůbec důležité za rok? „Velké myšlení“ je skvělá pomůcka, jak nasměrovat myšlení a dobře vybrat, jakými problémy se člověk vůbec zabývat.

A o kom se budou lidé učit za 1 000 let? To nedokážu říct. Věřím ale, že klást si takovéto otázky rozhodně není zbytečné.

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *