„Vizionářská elita“ podruhé: Tento článek navazuje na shrnutí prvního dne, které jsem postnul včera.

Budoucnost lékařství   – „Hackování mozku“

Naprosto fantastická inspirativní přednáška Diviy Chander.

Ukazovala, jak jsou vědci schopni pomocí přístrojů číst myšlenky. Tady je rekonstruovaný obraz v hlavě člověka koukající se na video:

Umíme číst myšlenky, ale umíme už také dokonce myšlenku do mozku vložit a vytvořit tak falešnou vzpomínku. Již vyzkoušené na zvířatech. (Pamatujete na film Počátek?).

Elektrody v mozku dokážou „vypnout“ nekontrolovaný třes končetin, dokážeme lidem navrátit sluch. Medicína je také na dobré cestě lidem na vozíku vrátit pohyb – prostě bude číst signály z mozku a místo přerušené míchy je bude dodávat přímo do pohybového aparátu. Fascinující!

Následoval neméně fascinující doktor Jiří Malý z IKEMU, který mluvil o budoucnosti transplantace srdce a umělém srdci. Návštěvníci si asi budou dobře pamatovat videoukázku z transplantace srdce:

Těžba kovů na asteroidu

Mladý český vědec Jan Lukačevič vyprávěl o tom, jak vyvíjí anténu pro misi na mars a o tom, jak Lucembursko plánuje stát se velmocí v těžbě na asteroidech a připravuje pro to již legislativu, protože dnes je toto téma poměrně neuchopitelné.

Samořiditelná auta

Samořiditelná auta jsou nyní 3,5x bezpečnější než průměrný řidič. Jasně, každý z nás si říkáme, že na sto procent řídíme lépe než průměrný řidič. Až budou auta 10x lepší než řidič, věřím, že i ten nejsebevědomější řidič se nebude bát usnout na zadním sedadle a nechat řídit počítač. – Hod Lipson

Věděli jste, že technologie pro samořiditelná auta je tu z velké části již několik desítek let? Poslední chybějící článek bylo rozpoznávání objektů a vyhýbání se překážkám, což se počítače naučili až v roce 2012, kdy poskočily a předčily člověka:

Až posledních pět let dokáže umělá inteligence poznat, co je dítě a co je hydrant.

Hod také připomněl, že ještě v roce 2005 nebyly auta schopny odřídit ani 10km v poušti(!) a za posledních pár let mají již naježděny miliony kilometrů v běžném provozu.

Hackers Mindset

Běžný člověk se ptá: „Co tohle zařízení umí?“ Hacker se ptá: „Co všechno je reálně možné s tímto zařízením dokázat?“ Velké inovace nevzniknou tím, že si dobře přečtete návod k použití. – Pablos Holman

Obecná umělá inteligence

Současná umělá inteligence je zatím pouze „úzká“ – dokáže jednu věc, např. rozpoznávat obličeje, hrát GO nebo řídit auto. Marek Rosa je Slovák, který vyvinul počítačovou hru, vydělal na ní 300 milionů Kč a ty všechny investoval do firmy GoodAI, která v Praze vyvíjí obecnou umělou inteligenci, čili počítačovou repliku lidského mozku, která se pak bude umět sama zlepšovat.

 

Nakonec den uzavřel David Roberts a připomenul vyšší smysl toho všeho. My jsme těch šťastných pár procent, ale miliarda lidí pije denně závadnou vodu. Vybídl nás, abychom se jen nedívali, ale dokázali skutečně změnit svět.

Zhodnocení

Tohle byla jen třešnička myšlenek na dortu, které si odnáším. Proč jsem na konferenci šel? Byly 3 důvody:

  1. Coolness faktor 🙂
  2. Inspirativní řečníci
  3. Potkávání se s dalšími účastníky, upevnění a navázání vztahů

Za mě všechny 3 části předčily očekávání. Myslím, že je důležité bavit se o budoucnosti a velkých věcech. Tady v Česku na to moc nejsme zvyklí. Konference mě nabila obrovským optimizmem o tom, co je člověk jako druh schopen zvládnout dnes a co zvládne do 10 let. Zároveň mě také naplnila obavami, ale o tom příště.

 

 

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *