Na mém oblíbeném serveru Lifehacker už leta vychází skvělá série “This is how I work”. Princip je jednoduchý, vezmou někoho úspěšného – CEO, spisovatele, režiséra, aktivistu a poprosí ho, ať zodpoví několik otázek o tom, jak pracuje, jak řídí priority, energii, úkoly, jaké aplikace používá. Můžete tam najít třeba Zakladatele Paypalu, Ariannu HuffingtonCEO firmy Duolingo, kreativní designérku Chevroletu nebo protiteroristického agenta.

Líbilo by se mi, kdyby tento formát fungoval i v Česku. I když zdaleka nepatřím do ligy lidí, kterých se Lifehacker ptá, zkusil jsem i já odpovědět na otázky, které v rámci této série pokládají.

  • Kde působím: Praha
  • Co teď dělám: Trenér a konzultant na volné noze pro Lean, Design thinking, Digitální dovednosti
  • Jedno slovo, které popisuje mou práci: řízená
  • Současné mobilní zařízení: iPhone 6s, tablet nemám.
  • Nově jsem si k telefonu pořídil sluchátka Airpods, už si bez nich nedokážu představit život. Postupně zkouším také díky nim více používat na mobilu diktování textu, které už je dnes velmi spolehlivé.
  • Současný počítač:  Macbook 12. Měl jsem strach, že bude málo výkonný, ale je to naprosto v pohodě. Navíc váží jako tablet, takže jsem tím eliminoval jedno zařízení.

Bez jakých aplikací nebo nástrojů nedokážu žít?

V digitálních nástrojích jsem každodenní uživatel Evernote, kde mám uloženo všechno, co jsem kdy vyplodil a nasbíral, nedokážu si představit, jak jsem mohl fungovat před tím (i když je dnes spoustu zdařilých alternativ).

Můj život si řídím a plánuju v Trellu, kde mám asi 25 nástěnek na všechno možné, od businessových priorit  přes projekty, sales pipeline, nápady až po plánování dovolené a vánočních dárků.

Nejpoužívanějšími aplikacemi v mobilu jsou asi Google Maps, Uber a Spotify. Jo a taky si nemůžu vynachválit Audiotéku, díky ní jsem letos poslechl asi 5 knih a dobře tak využil dojíždení a docházení do práce.

Můj hlavní offline nástroj je blok od Leuchturm1917, kam si píšu veškeré poznámky z meetingů, školení, vlastní myšlenkové mapy, ale i úkoly ve stylu Bullet Jurnal. Je super, že je tento blog tečkovaný a má číslované stránky (prodávají v Knihy Dobrovský). Každý sešit, který popíšu, pak důsledně zaindexuju, očísluju a založím. Dokážu tak dohledat zápis z kterékoli schůzky nebo přednášky za 5 let zpět, kdy jsem indexování začal dělat. Zapisuju si spoustu různých věcí, nedávno jsem o tom psal článek: 7 neobvykých věci, které si zaznamenávám

Jak vypadá mé pracovní místo?


Jednoduše, spíše minimalisticky. Mám před sebou počítač, po levé ruce poznámkový blog a mobil, po pravé ruce (herní) myš. A sklenici vody. A to ať pracuju odkudkoliv. Doma mám navíc klávesnici a monitor. Pravda je, že se mi přes týden na stole kupí věci, které vysypu z tašky po školení – různé materiály, pomůcky, věci. Jednou za týden na to vlítnu a uklidím to 🙂

Jaký je můj nejlepší „lifehack“ – „Zlepšovák“ na šetření času

Snažím se dělat úkoly, které nejvíc přispějí mému businessu/osobnímu životu. Je extrémně těžké správně prioritizovat, ale stále se učím. Ve finále pár dobře zvládnutých úkolů přispěje mým cílům z 80%, zbytek pak přispívá řádově méně.

Jinak obecně se snažím maximálně zrychlit svoji práci na počítači. Používám hodně klávesových zkratek, na Macu program Alfred (zdarma, já ale používám placený powerpack) který umí rychle vyhledávat, spouštět makro nebo automaticky doplňovat často opakované texty jako adresa, číslo účtu, IČ, jméno, e-mail a podobně. Alternativa pro Windows je např. PhraseExpress. Píšu všema 10. Často dělám různé prezentace a přípravy a čím rychleji dokážu přenášet myšlenky mezi hlavou a počítačem, tím více toho zvládnu.

Jaký je můj nejoblíbenější todo list

Spoustu let s tímto experimentuju a vyzkoušel jsem snad všechna možná nastavení. Pořád zkoumám a ladím a nejsem spokojený. Ona tohle není univerzální rada, každý má úplně jiný typ práce a vyhovuje mu něco jiného.

Momentálně používám Trello jako zásobárnu projektů, nápadů a neurgentních úkolů, denní todo a prioritizaci řeším na papíře stylem podobným metodě Bullet Journal. Papír má výhody v tom, že se člověk více drží priorit a úkolů, které si zapíše, není tak jednoduché je měnit. A spoustu věcí raději hned udělám, než abych si vytahoval papír a tužku.

Co se týče aplikací, vyzkoušel jsem toho spoustu, ale nejvíc mi vyhovovalo Trello, právě kvůli volnosti a flexibilitě práce s ním a možnosti vidět více seznamů najednou. Předtím jsem používal Asanu. Aplikace typu Todoist, Wunderlist nebo Omnifocus mi nevyhovují, nejsem zas tak systematický, abych je dokázal udržovat jasné a přehledné. Když jsem byl v zaměstnanec velké firmy, vystačil jsem si s jedním wordovým dokumentem.

Jako todo list používám i hlavu. Vím, že metoda Getting Things Done na osobní produktivitu od toho odrazuje. Sám jsem si dříve zapisoval naprosto každou maličkost. Člověk je pak ale utopen v detailu a stráví neúměrné množství třídění úkolů. Nekritické věci tak často nechávám v hlavě, oni vyplavou, když bude potřeba. Samozřejmě to, co slíbím klientovi, nebo má pro mě vysokou prioritu, to si zapíšu, tam nemůžu riskovat nechávat to v hlavě. Když už si věc ale zapíšu, používám zápisník pojmenovaný „Inbox“ v Evernote.

V jaké kažodenní věci jsem lepší, než všichni ostatní

Nenechám se snadno strhnout do reaktivního režimu, dokážu si vyčlenit čas na důležité neurgentní věci, které posunou můj business. Teda většinou, občas totálně selžu.

Co poslouchám, když pracuju

Když jsem doma, tak většinou nic. Když je kolem hodně ruchu, lidi si povídají, tak poslouchám hudbu. Preferuji klidnější věci, které už mám naposlouchané. Už na výšce jsem zjistil, že mi na soustředění fantasticky funguje Miles Davis.

Co zrovna čtu a co doporučuju k přečtení

Teď zrovna čtu knížku „Future Crimes“ od Marca Goodman o tom, jaké můžeme v následujících desetiletích čekat zločiny s využitím umělé inteligence, dronů, sledování a zneužití dat. Trochu děsivé, musím říct. Nejlepší knížka za poslední dobu je “Made to stick” (česky Jak zaujmout hned napoprvé) – o tom, jak komunikovat, aby si to lidi pamatovali. Skvělé snad pro všechny odvětví.  Další super kniha je třeba “Nikdy nejez sám”, která zase mluví o umění networkingu a budování sítě kontaktů. Skvělá věc!

Jak dobíjím baterky a co dělám, když chci zapomenout na práci

Kromě knížek jednoznačně funguje fyzická aktivita. Mám teorii, že např. při lezení po skalách člověk nemá mentální kapacitu přemýšlet o práci a skvěle se tak zrestartuje. Trochu jiným způsobem, ale s podobným účinkem mi restartuje mysl běhání, chození po horách a cestování vůbec. Mám naštěstí skvělou manželku, se kterou děláme spoustu věcí, které nám oběma dobíjí baterky.

Co je můj oblíbený vedlejší projekt

Zkouším různé věci, v posledních měsících je to třeba Arduino. To je takový chytrý kontrolér, který dokáže po naprogramování a zapojení ovládat různé věci, od motorů, senzorů, displejů a laserů po roboty. Zatím jsem zkusil pár základních věcí a je příjemné trochu nahlédnout pod pokličku, jak fungují např. domácí spotřebiče, které podobný systém používají jako svůj mozek. Je to trochu nerdská zábava na zimní večery, moc na to nemám čas, ale zajímavé zpestření. Zatím jsem tedy nepostavil nic užitečného.

Jak vypadá můj spánek. Jsem sova, nebo noční ptáče?

Jsem něco mezi, chodím spát brzy a vstávám pozdě 😃 Potřebuju 8-9 hodin, chodím spát kolem jedenácté a vstávám, až se vzbudím, většinou mezi sedmou a osmou. Nejaktivnější jsem ráno do dvanácti a pak večer mezi šestou a jedenáctou. Kdyby to šlo, v tomto režimu bych pracoval pořád. Nejlepší hack spánku za poslední dobu bylo odstranění mobilu z místnosti a jeho náhradu obyčejným budíkem.

Chtěl bych slyšet odpovědi na stejné otázky od ___________

Elona Muska 🙂 Z česka pak třeba od Dalibora Dědka, Tomáš Baránka (šéf Melvilu a autor blogu Lifehacky.cz), Petra Kellnera, Dana Gamrota, Adama Marčana z Naucmese.cz, Katky Vackové z Loono nebo Simony Kijonkové ze Zásilkovna.cz

Jakou nejlepší radu jsem kdy dostal?

Každá životní změna obnáší vzdát se něčeho, čeho máte rádi. Pokud se nedokážete věcí vzdát, budete žít v hnoji. (Jaka Chudlíková.) Psal jsem o tom už na blogu, to byla klíčová myšlenka, která mi pomohla odejít na volnou nohu.

Myšlenka nakonec

Žijeme jen jednou. Pokud ho ale zvládneme dobře, jednou to stačí.

Jak to máte vy? Jak pracujete vy? Co vám funguje jinak? Pište do komentářů!

 

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *