Pěkného Silvestra všem!

Jak možná víte, máme doma Aničku (5 let) a Toničku (2 roky), takže Ježíšek byl primárně ve znamení růžových, třpytivých jednorožců. Anička dostala pod stromeček ale kromě toho také tři hračky na rozvoj dovedností budoucnosti, o kterých vám chci krátce napsat:

#1 Božidara

Robot mTiny od firmy Makeblock mě opravdu pozitivně překvapil a naše děti ho milují. Daly mu jméno „Božidara“.

Je to malá krabička na kolečkách s obličejem Pandy. Ovládá se ovladačem, který funguje stejně jako Albi tužka, takže děti vše pochopily během sekund. Pomocí joystiku nebo kartiček můžou děti dávat robotovi příkazy, a to buď v reálném čase, nebo je poskládat za sebou a udělat tak krátký program, včetně smyček. Božidara umí dělat různé zvuky, tóny a grimasy, pohybovat se v prostoru, ale i kreslit (můžete do ní vložit speciální fixu a ona s ní pak na papír zvládne dělat různé zvuky.

Božidara je u nás jako doma

V sadě dostanete podložku – dráhu s různými úkoly, ale třeba klávesnici pro psaní písmenek, piano, golfovou hru nebo masky.

Musím říct, že user experience je opravdu boží, na úrovni Applu. Skvěle se ovládá, všechno funguje, vše je dokonalé. Vše je krásné, robustní a kvalitní.

Jako základní výhodu vidím, že k používání není potřeba telefon a tablet.

Robůtek je navíc neskutečně roztomilý, takže Tonička ho miluje a opečovává jako domácí zvířátko, zatímco Anička ho programuje, kreslí s ním a plní různé úkoly.

S cenou 5 500 CZK je to trochu dražší legrace, ale dostanete k tomu desítky různých kartiček, her a podobného. Navíc největší hype ohledně programování pro děti už s příchodem ChatGPT trochu opadl, ale i tak nás tohle doma baví.

# KiwiCo

KiwiCo je služba, která dítěti každý měsíc pošle nějakou kreativní či kutilskou sadu. Funguje to jako předplatné, čili takové „farmářské bedýnky“ pro děti. Reklama na KiwiCo na mě útočí už roky. Sponzoruje mé oblíbené populárně vědecké kanály, třeba Veritasium.

Ty sady jsou opravdu boží, je vidět, že hodně investují do vývoje. Co mě vždy odrazovalo, je cena. Tu zvyšuje zejména to, že nemají evropskou distribuci a posílají vše z USA. Letos jsem si ale řekl, že to zkusíme. Objednal jsem šestiměsíční předplatné sady Kiwi pro děti 5-8 let:

Jedna krabička mě tak vyjde i s poštovným a daním na 27 dolarů, což je kolem 600 Kč. To je dost. Ale pro porovnání: Rádi kupujeme třeba boží kreativní sady DIY od firmy Djeco, které jsou velmi kvalitní a vyjdou někde mezi 350 – 450 Kč. Kutilské sady z řady Albi Science pak stojí 250 – 1000 Kč. Takže zas tak mimo mísu to není. Třeba oproti Albi mi KiwiCo přijde lepší value for money.

V první krabičce na téma „Arcade“ jsme s Aničkou sestavili tento „drapák“ a bambulové příšerky.

Jak vidíte, stavebnice je hrozně hezky zpracovaná, je k tomu spoustu materiálů včetně komiksu a dalších her.

Tady oficiální video k této konkrétní sadě:

Tak jsem zvědavý, co přijde příště, ale zatím hodnotíme s Aničkou velmi pozitivně.

#3 Lego DreamZzz

Lego nesmí pod stromečkem chybět a to nejen proto, že je to můj klient 🙂 Letos vyšla úplně nová řada DreamZzz. Mě přišla úplně skvělá, tak jsem trošku nadšení pro ni vnuknul Aničce, která si pak o ni napsala Ježíškovi 🙂

Líbí se mi na tom, že už narozdíl od předchozích řad není jasně klučičí (City) nebo holčičí (Friends), ale je to takový mix. Navíc je to takové trochu bláznivé a vypadá to jako domácí výtvor z několika různých sad.

Máme tuto:

(Pokud si myslíte, že si tu tak nenápadně odkládám, že stavebnice je od osmi let a naší Aničce je pět a složila to sama, tak ano, přesně to se vám jako hrdý otec snažím sdělit 🙂

A co Tonička?

Tonička dostala samozřejmě taky spoustu skvělých dárků, ale o tom zas příště 🙂

Máte vy nějaké tipy na dárky pro malé děti, které budou rozvíjete jejich dovednosti budoucnosti? Pište do komentářů

Líbilo?

Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden:

Autor Jiri Benedikt

Trenér dovedností budoucnosti: Design thinking, Lean, Digi skills. Pomáhám lidem tvořit a růst v digitální době. Chodím po horách, lezu po skalách, ležím v knížkách.

Připojte se k diskuzi

5 komentářů

  1. Diky moc za clanek, Jirko! Mne misto reklamy na KiwiCo vyskakuje Lovevery – stejny princip s predplatnym a zasilanim boxiku. Nedelal sis nahodou srovnani jednotlivych reseni?

    1. Ahoj, díky za tip, to neznám. Vypadá to, že Lovevery pro děti 0-5, kdežto Kiwico má různé úrovně od 0 do 100 let

  2. Zdravím Jirko, díval jsem se na Božidara a jak je to po čase. Pořád je o to zájem. Má dcerka zájem i o normální netechnické věci? Vím z vlastní zkušenosti, že když se děti dostanou k telefonu, tak ztratí zájem o běžné věci. Tak tady ty blikající hračky jim moc nedáváme, ať si raději staví z kostek.

    1. Ahoj Mirku,
      díky za komentář. Tohoto robota jsme vybrali zejména proto, že k jeho používání není potřeba telefon ani tablet.
      Obecně nepovažuju za jinak zásadní, aby takhle malé děti měli robota, spíš jsem chtěl rozšířit obzory a dát možnost.
      Jinak jak jsem psal, největší zájem je o všechno, co je růžové, třpytkaté atd. Takže vedou plyšáky a holčičí roztomilosti, ale technické věci taky mají obě rády. Nejvíc času stráví vyráběním – kreslením, lepením, atd…anebo s legem.
      Riziko u Božidary vidím, že je to brzy přestane bavit. Uvidím, kdyžtak holt prodáme dál.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *