Nedávno jsem si udělal takový myšlenkový experiment. Představte si, že pracujete v menší firmě o 20 lidech, například startupu, agentuře, malém architektonickém studiu, právní kanceláři nebo jiném podobném menším businessu závislém na práci vysoce kvalifikovaných bílých límečků:
A teď si představte: Jednoho dne přijdete ráno do práce. Nějakým magickým zásahem jsou všichni schopni pracovat 10x produktivněji než včera.
Odložme teď úvahu, jako by se to reálně stalo Každopádně váš tým přijde do práce na devátou a již před desátou máte hotovou práci, kterou byste normálně dělali celý den. Před obědem jste pak hotovi s prací na celý týden. U oběda s kolegy žasnete nad nově nabytými schopnostmi a říkáte si, jak je využít.
Jaká by měla firma možnosti, kdyby najednou byli všichni 10x produktivnější? Napadlo mě několik scénářů, co by firmy mohly dělat:
1. Propustit 90% lidí
To by firmě umožnilo účtovat klientům nižší ceny a posílit tak svou konkurenční pozici.
2. Umožnit lidem pracovat jen 4 hodiny týdně.
Výsledky ani business model firmy by se teoreticky nezměnil. Zvýšila by se ale určitě atraktivita společnosti v očích potenciálních uchazečů o práci. 4 hodiny pracovat a ve zbytku odpočítat, užívat si, cestovat? To zní lákavě!
3. Zachovat pracovní dobu, ale 10x zvýšit platy.
Tato varianta by musela nabíhat postupně, protože by bylo potřeba nejprve zdesetinásobit počet klientů/zakázek. Ale jistě by si své zastánce našla.
4. Dělat 10x hustší věci.
Představte si, že najednou máte ve firmě na všechno 10x více lidí/času/peněz. Můžete dělat zásadně lepší servis klientům. Navíc u tohostihnete výzkum a vývoj v oboru, vydat knihu, trávit s klienty 10x tolik času, atd atd. Za stejnou cenu budete o 10x lepší než kdokoli ostatní a vytřete klientům zrak.
A to se opravdu stane
Nebude to ze dne na den. Jsem nicméně přesvědčen, že díky tomu, jak lidé ovládnou práci s nástroji umělé inteligence, bude realistické pracovat 10x produktivněji než nyní. Odhaduji, že se tak stane v horizontu 10 – 15 let. Firmy na to budou muset reagovat, pravděpodobně jedním ze 4 způsobů, které jsem jmenoval výše.
Každá firma zvolí ze začátku trochu jinou strategii. Některé budou chtít ušetřit, nebo zvýšit platy. Každopádně věřím, že v každém oboru se najde několik odvážlivců, kteří si vyberou variantu č. 4 – budou dělat 10x lepší produkty než ostatní, půjdou ve vývoji 10x rychleji. A to díky volnému trhu způsobí, že tyto „hustší“ společnosti začnou rapidně získávat na tržním podílu na úkor „sekačů nákladů“. Nakonec se trh bude muset přizpůsobit a všichni budou muset zrychlit na úroveň nejrychlejšího konkurenta. To je soutěž. To je divočina. Musíte se držet v hlavním hloučku. Kdo nestíhá, odpadne a je po něm.
Co z toho vyplyne?
1. Zažijeme skvělé věci
První z nich je, že díky rapidnímu nárůstu produktivity zažijeme i obrovský technologický skok. Vyspělost naší civilizace poroste ještě šílenějším tempem než doposud. Tím, že budeme schopni pracovat mnohem produktivněji, budeme schopni rychleji inovovat, vymýšlet a posouvat se.
2. Budeme pracovat stejně dlouho jako doposud
Již ve 30. letech minulého století Milton Friedman odhadoval, že za několik desítek let budou lidé moci pracovat jen 15 hodin týdně, aby si zachovali svůj životní standard. O tom jsem již psal článk zde na blogu. Nestalo se tak, a to ze dvou důvodů:
První důvod je, že nás, bílé límečky, práce opravdu baví. Ať si říkáme, jak by to bylo skvělé, většina z nás by nevydržela pracovat jen 4 hodiny týdně. Ani Tim ferris nepracuje 4 hodiny týdně. Ani já nepracuju méně než 40 hodin týdně, přesto, že bych z ekonomického pohledu mohl.
Druhý důvod je ten, že milujeme spotřebu. Pracovat 15 hodin týdně a mít se fajn? Nebo pracovat 40 hodin týdně a mít dovolenou v Thajsku, výrobky od Apple, Boty nike, dobré večeře, [dosaďte si cokoli, za co rádi utrácíte vy]?. Kromě malého množství jedinců tomuto kouzlu spotřeby podlehneme. Tak nějak nám vychází, že nám stačí večery, víkendy a dovolené. A když nás práce navíc baví? Nevěřím tomu, že bychom v průměru někdy pracovali výrazně méně než 40 hodin týdně.
3. Umělá inteligence vaše místo nenahradí
Toto je asi nejzajímavější zjištění. Ač pravděpodobně hlavně ze začátku budou firmy mít tendenci osekávat náklady a lidi, časem vyhrajou na trhu ty firmy kteří ty lidi mít budou. Vítězit budou ti, kteří spojí lidský talent s chytrými nástroji s využití umělé inteligence a spojí je tak, aby dohromady vytvářeli 10x více než dnes. O naší práci bílých límečků poptávka bude stále, jen ta práce bude jiná. Tedy zájem o naší práci bude pod jednou podmínkou. A to tou, že budeme umět s chytrými nástroji, které teprve přijdou pracovat. Těším se na to, do čeho jdeme. Bude to dobré.
Disclaimer
Tento myšlenkový experiment byl pouze na prostředí malých firem s duševně pracujícími jedinci. Jak se zachovají korporace, nikdo neví. Jaká bude situace s manuálními pracovníky, také nikdo neví. A nakonec to může dopadnout úplně jinak. Možná si před tím, než dosáhneme 10x vyšší produktivity, stihneme zničit planetu, nebo si zničíme demokracii a svobodu. Nebo na nás spadne meteorit a přiletí ufony. Předpovídat budoucnost je těžké. Pokud vás toto téma zajímá, doporučuji knihu Druhý věk strojů, která se tímto tématem zabývá. Ale prozradím vám, že ani chytří lidé, kteří o tomto tématu umělé inteligence píšou, neví, co se vlastně stane.
Ani já nevím, co se stane. Ale na budoucnost se těším. A vy?
Líbilo?
Jestli se vám články líbí, rád vám každý čtvrtek pošlu přehled těch nových za předchozí týden: